Saturday 16th March 2024
4 Person Ambrose
Overall Winners: C Kiayias, M Tedeschi, K O’Rourke & M O’Rourke 51.75 nett
Div 1 Nett Winners: D Sparks, D Spencer C Thompson & R McRae (Links Shell Cove) 51.875 nett Gross Winners: S Rippon, J Anthony, D Adams & B Smith 61 (c/b)
Div 2 Nett Winners: N Lewis, G Clouch, E McIntosh & K Iliadis 53.125 nett Gross Winners: A Wight, I Baraldi, V Hapgood & T Reilly 69 (c/b)
NTP 3rd: P Munro 390 cm NTP 7th: P Henderson 138 cm NTP 9th: C Kiayias 213 cm
Supershot 13th: N Laman 97 cm
Balls to: 53.75 nett
Champagne Nine
Stroke
Winner: S Prytherch 33.5 (c/b) Runner Up: H Wainwright 33.5 3rd: L Kirwan 34 4th: B Tunbridge 36
D&P 9th: S Paul 97 cm
Wednesday 13th March 2024
Just Bathrooms 4BBB Stableford
JB Cup Winners: S Townsend & D Ransom 48 pts 2nd: J Anthony & C Cuthbertson 45 pts (c/b) 3rd: B McGlinchey & R Chilby 45 pts
NTP 3rd: B Bennett 385 cm 7th: L Polestico 180 cm 9th: S King (The SGA GC) 196 cm
D&P 8th: W Perry 520 cm
Supershot 13th: S King (The SGA GC) 108 cm
Balls to: 43 pts
Tuesday 12th March 2024
Women’s Stableford
Div 1 Winner: A Van Woerkom 39 pts Runner Up: J Burke 36 pts
Div 2 Winner: S Karschies 38 pts Runner Up: B Costello 35 pts
Supershot 13th: G Rutledge
Balls to: 31 pts
Monday 11th March 2024
Veterans Stableford
Winner: C Leckey 37 pts 2nd: W Perry 36 pts 3rd: R Chilby 35 pts (c/b) 4th: A Francey 35 pts (c/b) 5th: B Neilson 35 pts (c/b)
NTP 3rd: I Baraldi 330 cm 9th: R Sheehan 395 cm
D&P 8th: T Reilly 680 cm
Hole in One 7th: C Leckey & T Bartle 6 Balls each
Women’s D&P 11th: K Greaves 180 cm
Supershot 13th: K Holt 134 cm
Balls to: 31 pts
Saturday 9th March 2024
Men’s Stableford in Grades
A Grade Winners: D White 39 pts 2nd: B Reid 38 pts 3rd: L Skarratts 35 pts (c/b)
B Grade Winners: S Young 34 pts(c/b) 2nd: C Van Woerkom 34 pts 3rd: P Hahn 33 pts (c/b)
C Grade Winners: S Townsend 40 pts 2nd: V Byrnes 37 pts 3rd: R Anderson 33 pts (c/b)
Eagles Nest 3rd: No Winner
NTP 7th: P Francis 81 cm NTP 9th: L Miners 86 cm
Men’s D&P 8th: T Zimmerman 71 cm
Supershot 13th: R Chilby 292 cm
Balls to: 30 pts
Women’s Stableford
Winner: J Sylvester 40 pts 2nd: H Thorley (Kiama GC) 33 pts (c/b)
Women’s D&P 11th: S Walsh 225 cm
Balls to: 32 pts
Champagne Nine
3 Person Ambrose
Winners: P Midd;ebrook, B Smith & G Rogeria 25.3 Runners Up: M Smee, C Smee & H Wainwright 31.08
Thursday 7th March 2024
Women Vets 321 Coutdown
Winners: Penny Morris, Gloria Thompson, Lieve Stassen 76 pts
2nd: Neen Coffee, Kelley Greaves, Tracey Watson 75 pts
Balls to: 62 pts (K Brennan, S Walsh, J Anderson 68pts, C Smee, P Middlebrook, H Wainwright 67pts, J Burke, G Rutledge, S Carter 62pts)
Wednesday 6th March 2024
Drummond Golf Stableford
Drummond Golf Voucher Winner: P Hughes 39 pts 2nd: S Burgess 38 pts 3rd: A Thrower 36 pts 4th: G Eagleton 35 pts (c/b) 5th: S Seveque 35 pts 6th: M Bezzant 34 pts (c/b)
NTP 3rd: P Henderson 358 cm 7th: A Jones 85 cm 9th: J Willoughby 167 cm
D&P 8th: T Ashby 49 cm
Supershot 13th: L Skarratts 84 cm
Balls to: 30 pts
Tuesday 5th March 2024
Women’s Monthly Medal
Div 1 Medal Winner: P Middlebrook 74 nett Gross Winner: A Van Woerkom 93 Putting Winner: K Brennan 27 putts
Div 2 Medal Winner: S Walsh 74 nett Gross Winner: J Burke 105 Putting Winner: S Walsh 28 putts
Div 3 Medal Winner: B Costello 82 nett Gross Winner: B Costello 122 Putting Winner: C Legge 31 putts
Stroke Results
Div 1 Winner: P Middlebrook 73 nett Runner Up: J Anderson 75 nett (c/b)
Div 2 Winner: S Walsh 74 nett Runner Up: B Costello 82 nett (c/b)
Women’s Stableford
Winner: H Wainwright 29 pts
Supershot 13th: H Wainwright
Monday 4th March 2024
Veterans Stableford
Winner: D Piccirillo 38 pts (c/b) 2nd: R Anderson 38 pts (c/b) 3rd: R Chilby 38 pts 4th: K Holt 37 pts (c/b) 5th: G Eagleton 37 pts (c/b) 6th: A Jones 37 pts
NTP 3rd: K Cougar (Grange GC) 201 cm 7th: D Piccirillo 234 cm 9th: I Baraldi 168cm
D&P 8th: G Goor 785 cm
Women’s D&P 11th: S Karschies 33 cm
Supershot 13th: I Lewis 261 cm
Balls to: 31 pts
Saturday 2nd March 2024
Men’s Monthly Medal
A Grade Winner: T Zimmermann 65 nett 2nd: K Bradley 66 nett (c/b)
B Grade Winner: M Ross 67 nett (c/b) 2nd: K Holt 67 nett
C Grade Winner: M Harrison 65 nett 2nd: R Anderson 66 nett (c/b)
Best Gross: N Laman 74
Eagles Nest 3rd: No Winner
NTP 9th: R Chilby 126 cm
Men’s D&P 8th: M Tedeschi 152 cm
Putting Winner: P Hughes 22 putts
Supershot 13th: C Foster 335 cm
Balls to: 69 nett
Women’s Stroke
Winner: E Armstrong 74 nett
Women’s D&P 11th: E Armstrong 107 cm
Medley Stableford
Winner: P Lewis 37 pts 2nd: J Strong 35 pts
NTP 7th: D Hagger (Emerald Downs) 418 cm
Balls to: 33 pts
Champagne Nine
Canadian Foursomes
Winners: L Kirwan & J Kirwan 36.68 Runner’s Up: L Waine & H Wainwright 37.2 3rd: S Karschies & L Taylor 38.1
Wednesday 28th February 2024
4BBB inc Individual in Conjunction
4BBB Results
Winners: D Ransom & A Ransom 47 pts 2nd: K Hales & M Fisher 45 pts
Balls to: 41 pts
Stableford Results
Winner: D Adams 42 pts 2nd: A Ransom 41 pts 3rd: M Fisher 38 pts 4th: S Townsend 34 pts (c/b) 5th: P Wallace 34 pts
NTP 3rd: A Ransom 1000 cm 7th: D Thompson 254 cm 9th: C Leckey 423 cm
D&P 8th: A Humphries 187 cm
Supershot 13th: D Adams 890 cm
Balls to: 30 pts
Tuesday 27th February 2024
Women’s Monthly Medal
Div 1 Medal Winner: A Van Woerkom 69 nett Gross Winner: A Van Woerkom 86 Putting Winner: M Farrant 26 putts
Div 2 Medal Winner: S Walsh 74 nett Gross Winner: S Walsh 106 Putting Winner: S Walsh 29 putts
Div 3 Medal Winner: B Costello 75 nett Gross Winner: B Costello 115 Putting Winner: C Legge 32 putts
Stroke Results
Div 1 Winner: A Van Woerkom 69 nett Runner Up: L Waine 72 nett (c/b)
Div 2 Winner: S Walsh 74 nett Runner Up: B Costello 75 nett
Supershot 13th: P Middlebrook 58 cm
Women’s Stableford
Winner: H Wainwright 31 pts Runner Up: N Coffee 27 pts
Balls to: 16 pts
Monday 26th February 2024
Veterans Stableford
Div 1 Winner: L Waine 40 pts 2nd: W Joannou 38 pts (c/b) 3rd: A Jones 38 pts 4th: W Arnott 35 pts (c/b) 5th: R Reeves 35 pts (c/b) 6th: M Cassel (Port Kembla GC) 35 pts (c/b) 7th: G Kelly 35 pts
NTP 3rd: D White 257 cm 7th: B Michie 35 cm 9th: C Foster 185 cm
D&P 8th: L Skarratts 393 cm
Women’s D&P 11th: K Greaves 257 cm
Supershot 13th: A Jones 294 cm
Balls to: 31 pts
Saturday 24th February 2024
American Foursomes
Winners: J Auguston & P Hackett 62.5 2nd: P Gosling & C Foster 64.875 3rd: D White & B White 66.375
Eagles Nest 3rd: No Winner
NTP 7th: E Armstrong 204 cm NTP 9th: K Bradley 510 cm
Supershot 13th: C Foster 109 cm
Balls to: 68.375
Champagne Nine
Stableford inc Secret 5
Winner: P Spence 20 pts 2nd: P Wallace 19 pts (c/b) 3rd: H Wainwright 19 pts
Secret 5 Winner: L Waine 12 pts Runner up: M Coffee 11 pts
Div 1 D&P: C Walsh
Div 2 D&P: L Taylor
Wednesday 21st February 2024
Medley Stableford inc Just Bathrooms Mystery Nine
Winner: P Hahn 39 pts 2nd: J Pringle 37 pts (c/b) 3rd: A Humphries 37 pts (c/b) 4th: N Bampton 37 pts 5th: D Curran 36 pts (c/b)
NTP 3rd: R Chilby 325 cm 7th: P Rein (Gerringong GC) 12 cm 9th: S Townsend 272 cm
D&P 8th: N Laman 597 cm
Just Bathrooms Mystery Nine (2,4,6,8,10,12,14,16,18) A Alhovirta 20 pts (c/b)
Supershot 13th: C Leckey 289 cm
Balls to: 33 pts
Tuesday 20th February 2024
Women’s Captain vs President Match Play
Winners: Presidents Side 7-6
Balls to: L Kuskey, T Watson, J Anderson, M Smith, G Rutledge, M Cook, S Karschies, L Swan, L Stassen, N Coffee, M Farrant, R Sheath & H Wainwright
Monday 19th February 2024
Veterans Stableford
Div 1 Winner: G Eagleton 41 pts 2nd: M Farmilo 40 pts 3rd: T Hart (Port Kembla GC) 37 pts 4th: J Wasson 36 pts 5th: G Goor 35 pts 6th: M Garratt 34 pts (c/b)
NTP 3rd: G Eagleton 381 cm 7th: T Reilly 115 cm 9th: T Reilly 268 cm
D&P 8th: No Winner
Women’s D&P 11th: N Coffee 0 cm
Supershot 13th: T Watson 247 cm
Balls to: 31 pts
Saturday 17th February 2024
Medley Stableford
Winner: N Laman 40 pts (c/b) 2nd: C Bartkowiak 40 pts 3rd: A Ball 39 pts 4th: J McIntosh 38 pts (c/b) 5th: J Vazzoler 38 pts 6th: B Reid 37 pts (c/b) 7th: D Eswards 37 pts
Eagles Nest 3rd: No Winner
NTP 7th: N Laman 20 cm NTP 9th: P Francis 72 cm
Men’s D&P 8th: No Winner
Women’s D&P 11th: A Van Woerkom 67 cm
Supershot 13th: M O’Rourke 118 cm
Balls to: 32 pts
Champagne Nine
Hartball
Winners: S Kennedy, L Southwell, S Carter & N Goodwin 32.4 Runner’s Up: P Thompson, H Wainwright & R Kennedy 35.5
Wednesday 14th February 2024
Drummond Golf Stableford
Drummond Golf Voucher Winner: B Elliott 42 pts 2nd: J Willoughby 37 pts (c/b) 3rd: K Bradley 37 pts (c/b) 4th: S Townsend 37 pts 5th: D Adams 36 pts (c/b)
NTP 3rd: R Sheehan 319 cm 7th: M Smee 350 cm 9th: G Reynolds 190 cm
D&P 8th: D Adams 360 cm
Eagle 12th: D Adams
Supershot 13th: M Smee 370 cm
Balls to: 33 pts
Tuesday 13th February 2024
Women’s Stableford
Div 1 Winner: J Strong 32 pts Runner Up: K Brennan 29 pts (c/b)
Div 2 Winner: T Watson 33 pts (c/b) Runner Up: C Smee 33 pts
Supershot 13th: T Watson 0 cm
Balls to: 24 pts
Monday 12th February 2024
Veterans Stableford
Div 1 Winner: W Joannou 36 pts (c/b) 2nd: J Pringle 36 pts 3rd: T Hart (Port Kembla GC) 35 pts (c/b) 4th: D Curran 35 pts 5th: K Greaves 34 pts 6th: G Hart 33 pts (c/b) 7th: B Aboozaid 33 pts
NTP 7th: N Murray (Gerringong GC) 152 cm 9th: C Leckey 254 cm
D&P 8th: C Foster 274 cm
Women’s D&P 11th: K Greaves 134 cm
Supershot 13th: C Foster 193 cm
Balls to: 30 pts
Saturday 10th February 2024
Medley Stableford in Grades
A Grade Winner : N Laman 36 pts 2nd: C Foster 35 (c/b)
B Grade Winner : G Bayo 43 pts 2nd: P Hahn 41 pts
C Grade Winner : L Swan 39 pts 2nd: M Garratt 36 pts 3rd : J Spears 35 pts (c/b)
Eagles Nest 3rd: No Winner
NTP 7th: B Fielding 112 cm NTP 9th: K Bradley 384 cm
Men’s D&P 8th: No Winner
Supershot 13th: A Jones 308 cm
Balls to: 34 pts
Champagne Nine
9 Hole Stroke
Winner: L Kirwan 32 2nd: C Walsh 34 3rd: S Pinfold 35 4th: B Costello 36 5th: S Carter 36
Wednesday 7th February 2024
Medley Stableford
Winner: S Burgess 40 pts 2nd: A Humphries 38 pts 3rd: B McGlinchey 37 pts (c/b) 4th: J Wasson 37 pts (c/b) 5th: T Zimmermann 37 pts (c/b)
NTP 3rd: T Zimmermann 323 cm 7th: R Chilby 116 cm 9th: R Poidevin 175 cm
D&P 8th: W Perry 623 cm
Supershot 13th: R Hewson 322 cm
Balls to: 34 pts
Please note: The Drummond Golf Stableford will be played next Wednesday replacing the programmed stroke round.
Tuesday 6th February 2024
Womens Monthly Medal
Postponed to a date to be determined due to wet weather.
Monday 5th February 2024
Veterans Stableford
Div 1 Winner: K Holt 37 pts 2nd: K Greaves 36 pts (c/b) 3rd: B Neilson 36 pts 4th: R Reeves 35 pts (c/b)
Div 2 Winner: P Allen 43 pts 2nd: J Cashmore 39 pts (c/b) 3rd: G Rutledge 39 pts (c/b) 4th: P Lewis 39 pts (c/b)
NTP 3rd: R Sheehan 445 cm 7th: J Keeling 212 cm 9th: N Cox 135 cm
D&P 8th: J Draper 280 cm
Women’s D&P 11th: L Waine 4 cm
Supershot 13th: J Hol 44 cm
Balls to: 34 pts
Saturday 3rd February 2024
Men’s Monthly Medal
A Grade Winner: C Foster 66 nett 2nd: C Kiayias 67 nett 3rd: L Skarratts 68 nett
B Grade Winner: B Fielding 62 nett 2nd: G Reynolds 63 nett 3rd: J Willoughby 64 nett
C Grade Winner: R Hodkinson 57 nett 2nd: S Oppert 63 nett 3rd: P Gosling 64 nett
Putting Winner: S Oppert 23 putts
Best Gross: C Foster 76
Eagles Nest 3rd: No Winner
NTP 7th: C Booth 37 cm NTP 9th: M O’Rourke 466 cm
Men’s D&P 8th: L Skarratts 177 cm
Supershot 13th: M Rodgers 247 cm
Balls to: 67 nett
Medley Stableford
Winner: S Tinworth 41 pts 2nd: C Bond (Kiama) 39 pts
Balls to: 33 pts
Women’s Stroke
Winner: E Armstrong 62 nett
Women’s D&P 11th: A Van Woerkom 68 cm
Balls to: 72 nett
Champagne Nine
American Foursomes
Winners: L Waine & H Wainwright 30.8 Runners Up: G Bayo & S Karschies 32.7 3rd: J Kirwan & C Smee 33 4th: C Walsh & S Prytherch 35.6
Thursday 1st February 2024
Women Vets Stableford and Secret Nine
Winner: J Strong 37 pts 2nd: T Watson 36 pts 3rd: R McKinley 31 pts (c/b)
Secret Nine (2,3,6,9,12,13,14,17,18): T Watson
Balls to: 24 pts
Wednesday 31st January 2024
Medley Stableford
Winner: L Hayward 39 pts (c/b) 2nd: K Greaves 39 pts 3rd: J Wasson 37 pts (c/b) 4th: A Jones 37 pts 5th: M Bezzant 36 pts (c/b)
NTP 3rd: M Bezzant 332 cm 7th: A Humphries 173 cm 9th: J Neilson 9 cm
D&P 8th: J Neilson 130 cm
Supershot 13th: D Piccirillo 152 cm
Balls to: 34 pts
Tuesday 30th January 2024
Women’s Stableford
Div 1 Winner: M Cook 37 pts Runner Up: M Farrant 35 pts
Div 2 Winner: R Sheath 34 pts (c/b) Runner Up: S Karschies 34 pts (c/b)
Supershot 13th: L Kuskey 73 cm
Balls to: 27 pts
Monday 29th January 2024
Veterans 2 Person Ambrose
Winners: B Neilson & R Chilby 58 2nd: C Leckey & B Jenkins 60.25 3rd: D Piccirillo & B Aboozaid 62 4th: I McLean (Links) & B Randall (Links) 62.25 5th: A Jones & A Morris 62.5
NTP 3rd: B Neilson 167 cm 7th: D Watts (Grange) 20 cm 9th: P Francis 123 cm
Supershot 13th: B Neilson 66 cm
Best Gross: B Neilson & R Chilby 65
Balls to: 66.75
Sunday 28th January 2024
Mixed 4BBB Stableford
Winners: R Chilby & T Watson 47 pts
Balls to: 41 pts
Saturday 27th January 2024
Memorial Day 4 Person Ambrose
Div 1 Winners: P Francis, A Bosanquet, J Henderson & N Laman 53.00
Div 2 Winners: G Bayo, I Kennedy, P Middlebrook & S Karschies 52.125
Balls to: 55.125
Champagne Nine
4BBB Stableford
Winners: M Spencer & P Spencer 29 pts Runner’s Up: V O’Brien & L Southwell 24 pts 3rd: P Wallace & L Taylor 22 pts
Friday 26th January 2024
Australia Day Medley Stableford
Winner: B Aboozaid 41 pts 2nd: L Skarratts 38 pts 3rd: K O’Rourke 36 pts
Balls to: 33 pts
Wednesday 24th January 2024
Medley Stableford
Winner: M Bezzant 39 pts (c/b) 2nd: R Poidevin 39 pts 3rd: N Coffee 39 pts (c/b) 4th: D White 36 pts (c/b) 5th: K Hales 36 pts (c/b)
NTP 3rd: M Perry 173 cm 7th: R Hewson 0 cm 9th: K Mann 410 cm
D&P 8th: J Willoughby 63 cm
Hole in One 7th: R Hewson
Just Bathrooms Hole in One for January 7th hole: R Hewson $40.00
Supershot 13th: B Neilson 316 cm
Balls to: 32 pts
Tuesday 23rd January 2024
Women’s Stableford
Div 1 Winner: K Gray 37 pts Runner Up: P Middlebrook 36 pts
Div 2 Winner: H Wainwright 30 pts (c/b) Runner Up: L Cram 30 pts
Supershot 13th: D Brand 60 cm
Balls to: 25 pts
Monday 22nd January 2024
Veterans Stableford
Div 1 Winner: I Lewis 35 pts (c/b) 2nd: H Osman 35 pts (c/b) 3rd: B Carr 35 pts (c/b) 4th: J Pringle 35 pts (c/b) 5th: K Greaves 35 pts
Div 2 Winner: T Watson 38 pts 2nd: R Sheath 37 pts 3rd: T Sense 36 pts (c/b) 4th: A Carroll 36 pts (c/b) 5th: P Travers 36 pts
NTP 3rd: G Goor 600 cm 7th: B Abooizaid 132 cm 9th: V Byrnes 254 cm
D&P 8th: T Reilly 810 cm
Women’s D&P 11th: No Winner
Supershot 13th: W Joannou 212 cm
Balls to: 33 pts
Saturday 20th January 2024
Medley Stableford in Grades
A Grade Winner: A Van Woerkom 39 pts 2nd: D Adams 36 pts(c/b) 3rd: A Smith 36 pts
B Grade Winner: H Kaer 34 pts 2nd: P Hahn 34 pts
C Grade Winner: L Hodgson 41 pts 2nd: K Lardner 40 pts (c/b) 3rd: A Thrower 40 pts (c/b) 4th: J Brookfield 40 pts
Eagles Nest 3rd: No Winner
NTP 7th: L Kent 102 cm NTP 9th: P Gosling 63 cm
Men’s D&P 8th: D Ransom 189 cm
Supershot 13th: A Smith 213 cm
Balls to: 34 pts
Champagne Nine
Stroke
Div 1 Winner: M Smee 33.5 2nd: B Costello 35 3rd: H Wainwright 36 4th: P Wallace 38
Div 2 Winner: N Goodwin 35 2nd: J Kirwan 37.5 3rd: N Coffee 40 4th: K Hammond 41
Div 1 D&P: B Costello Div 2 D&P: J Kirwan
Wednesday 17th January 2024
4BBB Stableford – Individual in Conjunction
4BBB Results
Winners: P Gosling & C Foster 45 pts 2nd: M Farmilo & J Pringle 44 pts
Balls to: 43 pts
Individual Stableford Results
Winner: P Gosling 39 pts 2nd: A Jones 37 pts 3rd: C Foster 36 pts (c/b) 4th: R Chilby 36 pts (c/b) 5th: A Morris 36 pts
NTP 3rd: A Alhovirta 850 cm 7th: G Rodgers 159 cm 9th: T Condon 301 cm
D&P 8th: L Hayward 140 cm
Supershot 13th: A Jones 232 cm
Balls to: 34 pts
Tuesday 16th January 2024
Women’s 4BBB Stableford
Winners: K Gray & R Gregson 41 pts Runners Up: P Middlebrook & A Van Woerkom 40 pts
Supershot 13th: L Kuskey 31 cm
Balls to: B Costello, M Smith, G Rutledge, H Wainwright, R Jurd & L Kirwan
Saturday 13th January 2024
Medley Stableford
Winner: K O’Rourke 39 pts (c/b) 2nd: R Hewson 39 pts 3rd: D Roberts 38 pts (c/b) 4th: J Byers (GSC) 38 pts (c/b) 5th: M O’Rourke 38 pts 6th: L Skarratts 36 pts 7th: B Neilson 35 pts (c/b) 8th: L Kent 35 pts
Eagles Nest 3rd: No winner
NTP 7th: B Neilson 50 cm NTP 9th: K Bradley 90 cm
Men’s D&P 8th: B Neilson 100 cm
Supershot 13th: D Hagger (Emerald Downs GC) 144 cm
Balls to: 31 pts
Champagne Nine
3 Person Ambrose
Winners: J Kirwan, L Kirwan & R Jurd 26.84 Runner’s Up: M Smee. C Smee & N Keenan 28.08 3rd: N Coffee, P Wallace & S Prytherch 29.6
Wednesday 10th January 2024
Medley Stableford
A Grade Winner: A Humphries 37 pts (c/b) 2nd: B McGlinchey 37 pts 3rd: D White 36 pts (c/b) 4th: G Reynolds 36 pts
B Grade Winner: D Newton 36 pts 2nd: A Thrower 34 pts 3rd: L Hanigan 32 pts 4th: M Smee 31 pts (c/b)
NTP 3rd: K Holt 590 cm 7th: R Poidevin 126 cm 9th: P Garland 98 cm
D&P 8th: C Leckey 380 cm
Eagle 2nd: A Humphries
Supershot 13th: D Adams 265 cm
Balls to: 31 pts
Tuesday 9th January 2024
Women’s Stableford
Div 1 Winner: L Kuskey 35 pts Runner Up: A Van Woerkom 34 pts
Div 2 Winner: H Wainwright 34 pts Runner Up: L Stassen 31 pts
Balls to: 25 pts
Monday 8th January 2024
Veterans Stableford
Winner: K Greaves 43 pts 2nd: I Lewis 41 pts 3rd: R Hodkinson 38 pts 4th: P Allen 36 pts
NTP 3rd: P Francis 895 cm 7th: M Farmilo 40 cm 9th: R Poidevin 216 cm
D&P 8th: No winner
Women’s D&P 11th: No Winner
Supershot 13th: D Watts (Grange GC) 290 cm
Balls to: 33 pts
Saturday 6th January 2024
Men’s Monthly Medal
A Grade Winner: C Foster 63 nett 2nd: A Ball 65 nett
B Grade Winner: C Van Woerkom 65 nett (c/b) 2nd: G Reynolds 65 nett
C Grade Winner: J Vazzoler 63 nett 2nd: G Hemus 66 nett (c/b)
Putting Winner: C Leckey 25 putts (c/b)
Best Gross: C Foster 74
Eagles Nest 3rd: No Winner
NTP 7th: S Vazzoler 31 cm NTP 9th: S Townsend 260 cm
Men’s D&P 8th: D Garcia 157 cm
Supershot 13th: M O Rourke 130 cm
Balls to: 69 nett
Medley Stableford
Winner: G Rodgers 37 pts (c/b) 2nd: P Lewis 37 pts 3rd: J Childs 35 pts (c/b)
Balls to: 32 pts
Women’s Stroke
Winner: E Armstrong 78 nett
Women’s D&P 11th: E Armstrong 30 cm
Champagne Nine
Stableford
Winner: N Coffee 17 pts (c/b) Runner Up: P Middlebrook 17 pts (c/b) 3rd: H Wainwright 17 pts 4th: L Kirwan 16 pts (c/b) 5th: J Kirwan 16 pts
Div 1 D&P 9th: P Middlebrook 95 cm
Thursday 4th January 2024
Women Veterans Stableford
1st : J Grey 2nd : B Costello 3rd : K Greaves
Balls to : 27 pts
Wednesday 3rd January 2024
Drummond Golf Stableford
Drummond Golf Voucher Winner: W Griffiths 44 pts 2nd: R Sheehan 38 pts 3rd: R Hewson 37 pts 4th: B Neilson 36 pts 5th: G Goor 35 pts (c/b) 6th: L Swan 35 pts (c/b)
NTP 3rd: A Thrower 890 cm 7th: B Neilson 307 cm 9th: R Reeves 160 cm
D&P 8th: C Foster 420 cm
Supershot 13th: D Piccirillo 154 cm
Balls to: 33 pts
Tuesday 2nd January 2024
Women’s Monthly Medal
Div 1 Medal Winner: P Middlebrook 76 nett Gross Winner: E Armstrong 99 Putting Winner: P Middlebrook 27 putts
Div 2 Medal Winner: S Walsh 76 nett Gross Winner: S Walsh 108 Putting Winner: J Casey & M Cook 32 putts
Div 3 Medal Winner: L Swan 74 nett Gross Winner: L Swan 120 Putting Winner: R Sheath 32 putts
Stroke Results
Winner: L Swan 74 nett Runner Up: S Walsh 76 nett
Supershot 13th: S Walsh 35 cm
Women’s Stableford
Winner: R Jurd 27 pts
Balls to: L Cram 22 pts
Monday 1st January 2024
New Years Day Medley Stableford
Winner: R Chilby 35 pts (c/b) 2nd: P Hughes 35 pts 3rd: G Quigg 33 pts (c/b) 4th: K Greaves 33 pts (c/b)
Balls to: 28 pts
Saturday 30th December 2023
Modified 666 Stableford – 4 Players
Winners: S Young, V Byrnes, D Garcia & A Ball 105 pts 2nd: S Lacey, G Brickell, G Quigg & M Ross 101 pts
Eagles Nest 3rd: No Winner
NTP 7th: D Perry 25 cm 9th: L Miners 231 cm
D&P 8th: M Tedeschi 29 cm
Women’s D&P 11th: No Winner
Supershot 13th: J Henry 341 cm
Balls to: 97 pts
3 Player Winners: B Rimmer, M Harrison & C Bartkowiak 92 pts
2 Player Winners: G Hayward (Links SC) & L Hayward 64 pts
Wednesday 27th December 2023
Medley Stableford
Winner: R Hewson 36 pts 2nd: M Fisher 35 pts 3rd: B Neilson 33 pts (c/b) 4th: G Harman 32 pts (c/b)
NTP 3rd: L Hayward 565 cm 7th: R Hewson 206 cm 9th: G Gibson (Links SC) 244 cm
D&P 8th: A Humphries 122 cm
Supershot 13th: B Neilson 163 cm
Balls to: 29 pts
Saturday 23rd December 2023
Medley Stableford
Winner: C Kiayias 39 pts 2nd: C Leckey 37 pts (c/b) 3rd: P Henderson 37 pts 4th: P Lewis 36 pts (c/b) 5th: G Quigg 36 pts 6th: A Van Woerkom 35 pts (c/b) 7th: L Fogarty 35 pts (c/b)
Eagles Nest 3rd: No Winner
NTP 7th: C Rodgers 18.5 cm 9th: J Anthony 262cm
D&P 8th: N Laman 128 cm
Women’s D&P 11th: A Van Woerkom 15 cm
Supershot 13th: M Harrison 22 cm
Balls to: 32 pts
Tuesday 19th December 2023
Women’s Stableford
Winner: N Coffee 40 pts Runner Up: J Grey 39 pts
Supershot 13th: C Smee 70cm
Balls to: 30 pts
Monday 18th December 2023
Veterans Stableford – Hams Day
Div 1 Winner: I Lewis 39 pts 2nd: B Byers 38 pts 3rd: B Neilson 36 pts (c/b)
Div 2 Winner: W Perry 41 pts 2nd: D Newton 38 pts (c/b) 3rd: M Farmilo 38 pts (c/b)
NTP 3rd: I Lewis 374 cm 7th: G Wells 48 cm 9th: K Holt 152 cm
D&P 8th: P Francis 98 cm
Women’s D&P 11th: G Rutledge 59 cm
Supershot 13th: S Clough (Lismore GC) 280 cm
Balls to: 33 pts
Saturday 16th December 2023
Men’s Monthly Medal
A Grade Winner: A Smith 66 nett (c/b) 2nd: C Foster 66 nett
B Grade Winner: B Reid 66 nett (c/b) 2nd: P Adams 66 nett
C Grade Winner: M Rodgers 61 nett 2nd: L Fogarty 66 nett
Putting Winner: M Tedeschi 24 putts
Best Gross: D Garcia 74
Eagles Nest 3rd: G Carroll 33 cm (33 Balls)
NTP 7th: M Tedeschi 224 cm
Men’s D&P 8th: M Tedeschi 56 cm
Supershot 13th: B Byers 274 cm
Balls to: 68 nett
Medley Stableford
Winner: P Wheatley 39 pts 2nd: R Gregson 38 pts
Women’s D&P 11th: J Anderson 20 cm
NTP 9th: J Aboozaid 270 cm
Balls to: 32 pts
Champagne Nine
3 Person Ambrose
Winners: M Smee, N Coffee & T Watson 27.333 2nd: P Thompson, H Wainwright & G Rogers 28
Wednesday 13th December 2023
Medley Stableford inc Just Bathrooms Mystery Nine
Winner: B Neilson 40 pts 2nd: A Humphries 39 pts 3rd: P Allen 38 pts (c/b) 4th: E Nyholm 38 pts 5th: P Thompson 36 pts
NTP 3rd: A Humphries 190 cm 7th: A Thrower 105 cm 9th: No Winner
D&P 8th: B Neilson 277 cm
Just Bathrooms Mystery Nine (2,4,6,8,9,11,13,15,17) E Nyholm 20 pts
Supershot 13th: P Allen 9 cm
Balls to: 32 pts
Tuesday 12th December 2023
Women’s 3 Person Hartball
Winners: M Farrant, B Costello & N Coffee 48.5 Runner’s Up: P Middlebrook, S Karschies & C Smee 50.5 3rd: T Watson, K Greaves A Van Woerkom 50.9
Nearest to Santa Clause 4th: S Karschies
Balls to: 52.34
Ladies Presentation
Most Improved: T Watson
Gobbler Winners: J O’Brien, S Walsh, M Smith, H Wainwright & S Karschies
Eclectic Winners: A Van Woerkom, J Grey & R Sheath
Birdie Winners: A Van Woerkom, L Kuskey & R Sheath
Monday 11th December 2023
Veterans Stableford
Div 1 Winner: C Foster 39 pts (c/b) 2nd: B Byers 39 pts 3rd: R Poidevin 37 pts 4th: G Reynolds 36 pts
Div 2 Winner: R Hellmund 40 pts 2nd: P Travers 37 pts 3rd: P Garland 36 pts 4th: W Perry 35 pts (c/b)
NTP 3rd: M Bezzant 675 cm 7th: A Thomas 313 cm 9th: B Neilson 430 cm
D&P 8th: No Winner
Women’s D&P 11th: R Gregson 163 cm
Eagle 6th: C Foster
Supershot 13th: J Pringle 35 cm
Balls to: 33 pts
Saturday 9th December 2023
Men’s Stableford – Hams Day
A Grade Winner: J McIntosh 36 pts (c/b) – 1/2 Ham 2nd: M Perry 36 pts (c/b) – Turkey Breast 3rd: L Skarratts 36 pts – easy carve leg Ham
B Grade Winner: L Miners 44 pts – 1/2 Ham 2nd: S Lacey 36 pts (c/b) – Turkey Breast 3rd: J Draper 36 pts (c/b) – easy carve leg Ham
C Grade Winner: E Crowe 38 pts – 1/2 Ham 2nd: J Spears 37 pts (c/b) – Turkey Breast 3rd: V Byrnes 37 pts – easy carve leg Ham
Congratulations. All the above winners need to arrange pickup at the club at 11 am next Tuesday.
Eagles Nest 3rd: No Winner
NTP 9th: L Miners 64 cm
D&P 8th: N Laman 125 cm
Supershot 13th: P Hackett 298 cm
Balls to: 34pts
Medley Stableford
Winner: C Xavier (Breakers) 35 pts
NTP 7th: D Chatillon (NTPGC)
Women’s D&P 11th: No Winner
Balls to: 33 pts
Champagne Nine
Stroke
Winner: G Bayo 16.666 Runner Up: C Smee 17.333 Equal 3rd: P Wallace, S Carter & N Coffee 17.666
D&P: C Smee 135 cm
Thursday 7th December 2023
Women Veterans Hams Day
Stableford
Ham Winners: J Grey 35 pts, R Gregson 34 pts
1st: A Van Woerkom 33 pts 2nd: P Middlebrook 32 pts (c/b) 3rd: R Sheath 32 pts
Balls to: 30 pts
Wednesday 6th December 2023
Drummond Golf Stableford
Drummond Golf Voucher Winner: S Seveque 39 pts 2nd: K Mungovan 38 pts 3rd: A Alhovirta 36 pts (c/b) 4th: P Wallace 36 pts 5th: I Baraldi 35 pts (c/b) 6th: D Ransom 35 pts
NTP 3rd: K Mann 445 cm 7th: J Anthony 256 cm 9th: P Henderson 129 cm
D&P 8th: P Rodgers 194 cm
Supershot 13th: L Skarratts 272 cm
Balls to: 32 pts
Tuesday 5th December 2023
Women’s Monthly Medal
Div 1 Medal Winner: J Anderson 77 nett Gross Winner: J O’Brien 101 Putting Winner: J O’Brien 25 putts
Div 2 Medal Winner: M Cook 72 nett Gross Winner: M Cook 103 Putting Winner: M Smith 26 putts
Div 3 Medal Winner: R Sheath 74 nett Gross Winner: R Sheath 125 Putting Winner: G Thompson 33 putts
Stroke Results
Div 1 Winner: M Cook 72 nett Runner Up: M Smith 77 nett (c/b)
Supershot 13th: M Cook 190 cm
Balls to: 78 nett
Monday 4th December 2023
Veterans Stableford
Winner: J Cashmore 40 pts 2nd: D Newton 39 pts 3rd: R Poidevin 37 pts 4th: G Eagleton 36 pts (c/b) 5th: C Booth 36 pts (c/b) 6th: C Foster 36 pts (c/b)
NTP 3rd: C Leckey 272 cm 7th: P Francis 211 cm 9th: P Hahn 92cm
D&P 8th: P Hahn 3cm
Balls to: 34 pts A Morris, T Reilly, L Skarratts, P Hahn, C Leckey, A Parr, M Garratt & G Brickell
Saturday 2nd December 2023
Medley Stableford
Winner: P Francis 2nd: A Smith 3rd: P Rodgers 4th: S Lacey
Eagles Nest 3rd: No Winner
NTP 7th: A Van Woerkom 74 cm 9th: G Brickell 81 cm
D&P 8th: K Van Woerkom 80 cm
Balls to: A Van Woerkom, P Gosling, P Adams, R Hewson, W Griffiths, L Skarratts, P Hahn, L Miners, M Ross & I Kennedy
Champagne Nine
Hams Day Stableford
Div 1 Winner: G Bayo 18 pts
Div 2 Winner: V O’Brien 18 pts
Div 3 Winner: R Jurd 18 pts
Sunday 26th November 2023
Mixed 4BBB Stableford
Saturday 25th November 2023
Mens Fourball Matchplay Final: Peter Francis & Noel Laman defeated Peter Munro & Ron Hewson on the 19th.
4 Person Ambrose
Div 1 Winners: G Reynolds, P Henderson, G Hemus, & B Feilding 49.875
Div 2 Winners: G Bayo, S Karschies, S Kennedy & R Kennedy 47.375
Eagles Nest 3rd: No Winner
NTP 7th: D Newton 117 cm 9th: P Henderson 121 cm
Supershot 13th: P Rodgers 233 cm
Balls to: 52.75
Winners of tickets to the 2023 ISPS HANDA AUS OPEN: A & C Van Woerkom, B McGlinchey & G Carroll
Wednesday 22nd November 2023
Medley Stroke
Winner: D White 62 nett (c/b) 2nd: K Mann 62 nett 3rd: C Hodkinson 65 nett (c/b) 4th: G Eagleton 65 nett (c/b) 5th: G Goor 65 nett
NTP 3rd: B Carr 246 cm 7th: C Leckie 70 cm 9th: R Poidevin 330 cm
D&P 8th: C Leckey 216 cm
Eagle 12th: A Humphries
Supershot 13th: G Eagleton 176 cm
Balls to: 68 nett
Tuesday 21st November 2023
Women’s Stableford – Xmas Hams Day
Div 1 Winner: L Armstrong 37 pts (c/b) 2nd: M Farrant 37 pts
Div 2 Winner: K Oborn 35 pts (c/b) 2nd: S Walsh 35 pts
Div 3 Winner: H Wainwright 35 pts 2nd: L Stassen 34 pts (c/b)
NTP Div 1 9th: J Anderson
D&P Div2 11th: R McKinley
D&P Div 3 3rd: L Southwell
Supershot 13th: K Brennan 148 cm
Balls to: 35 pts
Monday 20th November 2023
Veterans 2 Person Ambrose
Winners: N Cox & L Skarratts 58.5 2nd: P Francis & B Byers 60.5 3rd: J Draper & G Wells 60.75
NTP 3rd: No Winner 7th: A Thrower 66 cm 9th: C Foster 180 cm
Supershot 13th: C Leckey 77 cm
Balls to: 64.25
Saturday 18th November 2023
Medley Stableford
Winner: J Henry 39 pts (c/b) 2nd: J Anthony 39 pts (c/b) 3rd: S Oppert 39 pts 4th: L Hodgson 38 pts (c/b) 5th: M Tedeschi 38 pts 6th: J Neilson 37 pts (c/b) 7th: P Hughes 37 pts (c/b)
Eagles Nest 3rd: No Winner
NTP 7th: R Poidevin 87 cm 9th: G Boxsell 128 cm
D&P 8th: M Tedeschi 186 cm
Women’s D&P 11th: L Waine 90 cm
Supershot 13th: R Chilby 179 cm
Balls to: 35 pts
Champagne Nine Stableford
Winners: S McArthur & B Costello 21 pts Runners Up: C Marehan & K Hammond 19 pts 3rd: S Cater & C Smee 17 pts
Div 1 D&P: P Middlebrook 2 cm
Wednesday 15th November 2023
Medley Stableford inc JB Mystery Nine
Winner: D Perry 41 pts 2nd: G King 40 pts 3rd: P Lewis 39 pts 4th: G Goor 38 pts 5th: W Perry 37 pts (c/b)
NTP 3rd: D Curran 455 cm 7th: G McKay (Links) 247 cm 9th: G Goor 655 cm
D&P 8th: K Van Woerkom 290 cm
Eagle 5th: C Leckey
Just Bathrooms Mystery Nine (1,3,6,9,10,11,12,15,18) P Lewis 22 pts
Supershot 13th: A Van Woerkom 120 cm
Balls to: 33 pts
Tuesday 14th November 2023
Women’s Monthly Medal
Gold Medal Playoff
Div 1 Medal Winner: L Kuskey 69 nett Gross Winner: A Van Woerkom 94 Putting Winner: L Kuskey 27 putts
Div 2 Medal Winner: R Gregson 73 nett Gross Winner: R Gregson 104 Putting Winner: S Walsh 31 putts
Div 3 Medal Winner: R Sheath 69 nett Gross Winner: R Sheath 111 Putting Winner: R Sheath 31 putts
Div 1 Gold Medal Winner: J Anderson 75 nett
Div 2 Gold Medal Winner: L Kuskey 69 nett
Div 3 Gold Medal Winner: R Sheath 69 nett
Stroke Results
Div 1 Winner: L Kuskey 69 nett (c/b) Runner Up: R Sheath 69 nett
Supershot 13th: L Kuskey 23 cm
Balls to: 75 nett
Women’s Stableford
Winner: L Stassen 31 pts
Balls to: 23 pts
Monday 13th November 2023
Veterans Stableford
Div 1 Winner: C Foster 38 pts 2nd: R Hewson 36 pts (c/b) 3rd: P Hahn 36 pts 4th: K Cougar (Grange GC) 35 pts (c/b)
Div 2 Winner: A Carroll 45 pts 2nd: A Francey (Links) 44 pts 3rd: M Bezzant 35 pts (c/b) 4th: M Garratt 35 pts
NTP 3rd: P Francis 950 cm 7th: B Neilson 141 cm 9th: P Hahn 158 cm
D&P 8th: W Joannou 575 cm
Women’s D&P 11th: No Winner
Supershot 13th: K Greaves 581 cm
Balls to: 32 pts
Saturday 11th November 2023
Medley Stableford in Grades
A Grade Winner: C Kiayias 40 pts (c/b) 2nd: L Skarratts 40 pts 3rd: J McIntosh 34 pts (c/b)
B Grade Winner: J Henry 37 pts (c/b) 2nd: H Kaer 37 pts 3rd: W Joannou 36 pts (c/b)
C Grade Winner: K O’Rourke 40 pts 2nd: I Kennedy 39 pts (c/b) 3rd: P Wheatley 39 pts
Eagles Nest 3rd: No Winner
NTP 7th: G Reynolds 75 cm 9th: D Adams 95 cm
Men’s D&P 8th: K Van Woerkom 215 cm
Women’s D&P 11th: J Anderson 118 cm
Supershot 13th: D Adams 235 cm
Balls to: 34 pts
Champagne Nine
Odds & Evens
Winners: Ruth Jurd & Greg Jurd Runner’s Up: C Smee & P Thompson
Wednesday 8th November 2023
Medley Stableford
Winner: J Neilson 43 pts 2nd: M Tedeschi 42 pts 3rd: L Skarratts 41 pts 4th: J Anthony 38 pts (c/b) 5th: G Goor 38 pts
NTP 3rd: A Alhovirta 258 cm 7th: M Fisher 55 cm 9th: M Bezzant 264 cm
D&P 8th: T Reilly 78 cm
Supershot 13th: R Chilby 317 cm
Balls to: 35 pts
Tuesday 7th November 2023
Women’s Canadian Foursomes
Winners: K Brennan & S Karschies 69 Runner’s Up: B Costello & A Van Woerkom 71.5
Ball Winners: H Wainwright; P Middlebrook; M Farrant; J Burke; L Waine; G Rutledge.
Monday 6th November 2023
Veterans Stableford
Div 1 Winner: A Parr 39 pts (c/b) 2nd: P Hahn 39 pts 3rd: G McKay (The Links) 36 pts
Div 2 Winner: P Thompson 41 pts 2nd: J Cashmore 38 pts 3rd: W Perry 35 pts (c/b)
NTP 3rd: G McKay (The Links) 375 cm 7th: N Cox 222 cm 9th: G Eagleton 338 cm
D&P 8th: K Holt 110 cm
Women’s D&P 11th: K Greaves 264 cm
Supershot 13th: A Morris 193 cm
Balls to: 32 pts
Saturday 4th November 2023
Men’s Monthly Medal / Gold Medal
A Grade Winner: C Leckey 60 nett 2nd: D Garcia 62 nett
B Grade Winner: C Van Woerkom 65 nett 2nd: M Ross 66 nett (c/b)
C Grade Winner: P Adams 63 nett 2nd: A Wight 66 nett
Putting Winner: D Garcia 22 putts
Eagle 12th: A Ball
Best Gross: D Garcia 70
Gold Medal Winners for 2023
A Grade: D Garcia 62 nett
B Grade: M Ross 66 nett
C Grade: A Wight 66 nett
2023 Golden Putter: David Garcia 22 putts
Eagles Nest 3rd: No Winner
NTP 7th: S Townsend 240 cm 9th: C Leckey 375 cm
Men’s D&P 8th: J Anthony 265cm
Supershot 13th: C Leckey 73 cm
Balls to: 69 nett
Women’s Stroke
Winner: A Van Woerkom 71 nett
Women’s D&P 11th: No Winner
Medley Stableford
Winner: D Crockford 42 pts
Balls to: 33 pts
Champagne Nine
Canadian Foursomes
Winners: M Smee & C Smee 32.7 2nd: T Day & C Morgan 35
Thursday 2nd November 2023
Women’s Veterans 3 Person Ambrose
Winners: A Van Woerkom, K Greaves & T Watson 62 Runner’s Up: M Smith, H Wainwright & P Middlebrook 62.333
Balls to: 64.833
Wednesday 1st November 2023
Drummond Golf Stableford
AMCR 67 AWCR 72
Winner: P Hahn 41 pts 2nd: N Bampton 40 pts 3rd: J Pringle 38 pts (c/b) 4th: M Fisher 38 pts 5th: D Piccirillo 37 pts (c/b)
NTP 3rd: B Byers 530 cm 7th: G Goor 89 cm 9th: T Reilly 173 cm
D&P 8th: J Pringle 328 cm
Eagle 12th: D Adams
Supershot 13th: P Hahn 297 cm
Balls to: 34 pts
Tuesday 31st October 2023
Women’s Stableford
AWCR 72
Div 1 Winner: L Waine 34 pts (c/b) Runner Up: K Brennan 34 pts (c/b)
Div 2 Winner: K Oborn 36 pts Runner Up: C Smee 30 pts
Div 1 NTP 9th: No Winner
Div 2 D&P 11th: C Legge (Drawn)
Div 3 D&P 3rd: G Thompson
Supershot 13th: L Waine 155 cm
Balls to: 29 pts
Monday 30th October 2023
Veterans Stableford
AMCR 67 AWCR 72
Winner: C Foster 38 pts 2nd: J Draper 37 pts (c/b) 3rd: P Hahn 37 pts 4th: I Lewis 36 pts 5th: B Neilson 35 pts
NTP 3rd: No Winner 7th: G Goor 68 cm 9th: G Eagleton 370 cm
D&P 8th: W Joannou 890 cm
Women’s D&P 11th: T Watson 475 cm
Supershot 13th: G Eagleton 656 cm
Balls to: 31 pts
Sunday 29th October 2023
Mixed 2B Aggregate Stableford
AMCR 67 AWCR 72
Winners: M Smee & C Smee 72 2nd: L Kent & L Kirwan 66
Balls to: 64
Saturday 28th October 2023
Men’s Foursomes Championships
AMCR 69 AWCR 73
Men’s Foursomes Club Champions: P Francis & N Laman 78 Gross
Nett Competition
Winners: P Francis & N Laman 64 nett 2nd: R Franciskovic & P Hackett 65.5 nett 3rd: L Kent & L Skarratts 67 nett (c/b)
Balls to: 69 nett
Stableford Results
Winner: B Rimmer 42 pts 2nd: B Bennett 39 pts 3rd: J Mason 37 pts
Womens D&P 11th: L Knight 138 ck
Balls to: 35 pts
Champagne Nine
Stroke
Div 1 Winner: D Crockford 26.5 2nd: P Wallace 35.5 (c/b) 3rd: G Bayo 35.5
Div 2 Winner: J Kirwan 34.5 2nd: N Coffee 36.5 (c/b) 3rd: B Tunbridge 36.5
Div 1 D&P: C Smee 69 cm
Div 23 D&P: B Tunbridge 177 cm
Wednesday 25th October 2023
Medley Stableford inc a 2B Multiplier
AMCR 67 AWCR 72
Stableford Results
Winner: P Rodgers 41 pts 2nd: D Piccirillo 40 pts 3rd: G Eagleton 38 pts (c/b) 4th: A Jones 38 pts (c/b) 5th: J Wasson 38 pts
NTP 3rd: I Kennedy 149 cm 7th: M Fuller (The Links) 262 cm 9th: J Anthony 105 cm
D&P 8th: B Neilson 140 cm
Supershot 13th: D Piccirillo 378 cm
Balls to: 35 pts
2B Multiplier Results
Winners: C Smee & P Thompson 77 pts 2nd: A Van Woerkom & K Van Woerkom (GA Provisional) 75 pts (c/b) 3rd: P Rodgers & R Hewson 75 pts
Balls to: 69 pts
Tuesday 24th October 2023
Womens 3,2,1 Countdown
Super Shot: T Watson 20cm
Monday 23rd October 2023
Veterans Stableford
AMCR 67 AWCR 72
Div 1 Winner: W Perry 40 pts 2nd: B Michie (The Links) 39 pts 3rd: C Leckey 36 pts (c/b) 4th: N Cox 36 pts (c/b) 5th: C Booth 36 pts (c/b)
NTP 3rd: R Poidevin 310 cm 7th: H Osman 331 cm 9th: A Jones 235 cm
D&P 8th: T Bartle 535 cm
Women’s D&P 11th: N Coffee 270 cm
Supershot 13th: J Keeling 729 cm
Balls to: 32 pts
Saturday 21st October 2023
Medley 4BBB Stableford
AMCR 67 AWCR 72
Winners: B Reid & W Reid 49 pts 2nd: S Townsend & D Ransom 48 pts 3rd: D White & B White 47 pts 4th: K Greaves & B Holloway (Tall Trees) 46 pts 5th: J Anthony & S Rippon 45 pts (c/b) 6th: P Hackett & R Franciskovic 45 pts (c/b)
Eagles Nest 3rd: No Winner
NTP 7th: W Reid 55 cm 9th: J Anthony 150 cm
D&P 8th: J Neilson 46 cm
Women’s D&P 11th: No Winner
Supershot 13th: M Bezzant 240 cm
Balls to: 42 pts
Champagne Nine
Coloured Ball
Winners: S Kennedy, R Kennedy. S Karschies & S Paul 40 pts 2nd: M Smee, C Smee & G Rogeria
Div 1 D&P: S Kennedy 40 cm
Div 2 D&P: N Coffee 140cm
Wednesday 18th October 2023
Medley Stableford inc Just Bathrooms Mystery Nine
AMCR 67 AWCR 72
Winner: R Poidevin 39 pts (c/b) 2nd: A Alhovirta 39 pts (c/b) 3rd: G Harman 39 pts 4th: I Lewis 38 pts (c/b) 5th: M Bezzant 38 pts
NTP 3rd: P Henderson 124 cm 7th: M Fuller (Links) 200 cm 9th: A Morris 60 cm
D&P 8th: R Hewson 76 cm
Just Bathrooms Mystery Nine (2,4,6,8,10,12,14,16,18) A Parr 20 pts (c/b)
Supershot 13th: A Parr 171 cm
Balls to: 32 pts
Tuesday 17th October 2023
Community Cancer Link Charity Day
3 Person Ambrose
Winners: S Paul, M Liebrand & K Morrison 61.84 2nd: C Burcher, M Lavery & S Sutherland 63.16 3rd: K Voisey – Youldon, L Scott & S Bobo 63.3 4th: D Byrne, J McGuffie & F James 64.3 5th: K Crawford, J Short & L Waine 65.16 6th: J Casey, L Watts & M Rodgers 66.33 7th: W Carlile, P Middlebrook & C Smee 66.8 8th: P Swan, J Piper & J Grey 67.67 9th: J Hogben, L Williams & C Corr 67.67
Longest Drive Div 1: J Fleming Div 2: J Grey Div 3: C Burcher
Straightest Drive Div 1: J Anderson Div 2: L Williams Div 3: L Cram
Monday 16th October 2023
Veterans Stableford
AMCR 67 AWCR 72
Div 1 Winner: J Cashmore 39 pts 2nd: R Gregson 38 pts (c/b) 3rd: P Garland 38 pts 4th: A Jones 37 pts (c/b) 5th: C Foster 37 pts 6th: B Byers 36 pts
NTP 3rd: T Reilly 180 cm 7th: R Sheehan 248 cm 9th: N Laman 580 cm
D&P 8th: D Watts (the Grange) 315 cm
Women’s D&P 11th: R Gregson 400 cm
Supershot 13th: D Watts (the Grange) 140 cm
Balls to: 33 pts
Saturday 14th October 2023
Medley Stableford in Grades
AMCR 67 AWCR 72
A Grade Winner: J Neilson 36 pts (c/b) 2nd: D White 36 pts 3rd: J Willoughby 35 pts
B Grade Winner: B Reid 41 pts 2nd: A Ransom 38 pts 3rd: A Morris 37 pts
C Grade Winner: L Hanigan 41 pts (c/b) 2nd: S Kennedy 41 pts 3rd: L Waine 40 pts
Eagles Nest 3rd: No Winner
NTP 7th: R Franciskovic 263 cm 9th: P Gosling 210 cm
D&P 8th: M Tedeschi 23 cm
Women’s D&P 11th: K Lardner 107 cm
Supershot 13th: J Anderson 140 cm
Balls to: 35 pts
Champagne Nine
Medley Stableford
Div 1 Winner: C Smee 19 pts 2nd: L Kirwan 16 pts (c/b) 3rd: S Paul 16 pts (c/b) 4th: T Watson 16 pts
Div 2 Winner: M McNeary 22 pts 2nd: S Carter 20 pts (c/b) 3rd: N Coffee 20 pts 4th: L Wardle 16 pts
Div 1 D&P: M Smee 39 cm
Div 2 D&P: G Regena 232 cm
Kingsford Nine
Winners: P Middlebrook and R Phillis
Wednesday 11th October 2023
Medley Stableford
AMCR 67 AWCR 72
Winner: A Morris 41 pts 2nd: B Carr 40 pts 3rd: L Fogarty 39 pts 4th: R Chilby 38 pts 5th: M Smee 37 pts (c/b)
NTP 3rd: K Mann 125 cm 7th: B Neilson 97 cm 9th: J Hol (Kiama GC) 48 cm
D&P 8th: B Neilson 144 cm
Supershot 13th: C Leckey 134 cm
Balls to: 35 pts
Eclectic Update as at 11 October 2023
Tuesday 10th October 2023
Women’s Stableford inc Secret Nine
AWCR 72
Div 1 Winner: R Gregson 35 pts Runner Up: L Kuskey 34 pts (c/b)
Div 2 Winner: H Wainwright 39 pts (c/b) Runner Up: S Karschies 39 pts
Div 1 NTP 9th: J O’Brien
Div 2 D&P 11th: R McKinley
Div 3 D&P 3rd: No Winner
Supershot 13th: H Wainwright 24 cm
Secret Nine Winners: A Young, B Costello, L Southwell. L Cram, S Dixon, K Oborn, S Walsh, C Legge, J Short, T Watson, S Paul, N Coffee.
Monday 9th October 2023
Veterans Stableford
Division 1
1st: G Goor 39 pts 2nd: P Hackett 36 pts (c/b) 3rd: D Piccirillo 36 pts (c/b) 4th: B Neilson 36 pts 5th: T Reilly 35 pts
Division 2
1st: P Garland 40 pts 2nd: P Gosling 38 pts 3rd: G Rutledge 37 pts (c/b) 4th: P Thompson 37 pts (c/b) 5th: C Costello 37 pts
NTP 3rd: R Hewson 7th: R Poidevin 9th: J Clune (LSC)
Women’s D&P 11th: G Rutledge
D&P 8th: R Parnell 252 cm
Supershot 13th: A Jones 159 cm
Balls to: 32pts
Saturday 7th October 2023
Men’s Monthly Medal
AMCR 69 AWCR 73
A Grade Winner: M Perry 63 nett 2nd: C Foster 68 nett (c/b)
B Grade Winner: R Poidevin 61 nett 2nd: C Van Woerkom 62 nett
C Grade Winner: A Wight 64 nett 2nd: M Garratt 66 nett (c/b)
Best Gross: M Perry 73
Eagles Nest 3rd: No Winner
NTP 7th: N Laman 73 cm 9th: S Rippon 310 cm
D&P 8th: W Griffiths 222 cm
Putting Winner: R Anderson 22 putts
Supershot 13th: C Rodgers 215 cm
Balls to: 69 nett
Women’s Stroke
Winner: A Van Woerkom 71 nett
Women’s D&P 11th: J Anderson 87 cm
Medley Stableford
Winner: E Nyholm 38 pts (c/b) 2nd: D Perry 38 pts
Balls to: 34 pts
Champagne Nine
Hartball
Winners: S Paul, L Southwell, S Pinfold & G Rogena 31.56 Runner’s Up: J Grey, T Pratt & N Pratt 31.58 3rd: L Kirwan, C Smee, J Kirwan & N Coffee 31.875
Thursday 5th October 2023
Women Veterans Stableford
Winner: B Costello 36 pts 2nd: R McKinley 32 pts (c/b) 3rd: K Greaves 32pts
Balls to: 29
Wednesday 4th October 2023
AWCR 72
Drummond Golf Stableford
AMCR 67 AWCR 72
Drummond Golf Voucher Winner: J Neilson 41 pts 2nd: M Garratt 39 pts 3rd: L Skarratts 38 pts (c/b) 4th: E Nyholm 38 pts (c/b) 5th: B Reid 38 pts (c/b)
NTP 3rd: L Skarratts 322 cm 7th: T Ashby 87 cm 9th: M Farmilo 188 cm
D&P 8th: B Neilson 103 cm
Supershot 13th: A Alhovirta 85 cm
Eagle 5th: R Hewson
Balls to: 35 pts
Tuesday 3rd October 2023
Women’s Monthly Medal
AWCR 73
Div 1 Medal Winner: J Anderson 65 nett Gross Winner: J Anderson 92 Putting Winner: P Middlebrook 27 putts
Div 2 Medal Winner: S Walsh 72 nett Gross Winner: L Waine 104 Putting Winner: L Waine 30 putts
Div 3 Medal Winner: L Kirwan 70 nett Gross Winner: L Kirwan 111 Putting Winner: C Smee 30 putts
Stroke Results
Div 1 Winner: J Anderson 65 nett Runner Up: S Walsh 72 nett (c/b)
Div 2 Winner: L Kirwan 70 nett Runner Up: S Paul 75 nett
Supershot 13th: J O’Brien 0 cm
Women’s Stableford
Winner: L Cram 27 pts
Monday 2nd October 2023
Labour Day Medley Stableford
AMCR 67 AWCR 72
Winner: A Barkeit 43 pts (c/b) 2nd: R Chilby 43 pts 3rd: G Reid 42 pts 4th: G Goor 38 pts (c/b) 5th: A Thomas 38 pts
Balls to: 34 pts
Saturday 30th September 2023
Jamberoo Open Ambrose Championships Sponsored by Oaks Automotive
Par 67 – Blue Course
Gross Winners: G Phillipson, J Phillipson, J Bond & J Kessell 57
Nett Winners: D Crockford, W Crockford, L Crockford & M Levi 47.5
Div 1 Nett Winners: P Francis A Bosanquet, E Armstrong & D Adams 51.75 2nd: J Neilson, I Lewis, R Poidevin & M Emmett 52.375 3rd: L Hayward, J McIntosh, B Smith & S Rippon 53.5
Div 2 Nett Winners: A Norris, M Rodgers, K Lardner & J Spears 53.125 2nd: B Reid, M Smee, L Knight & P Wallace 54.5 3rd: N Smith, C Flanagan, A Seedhouse & W McPhan 54.75
Eagles Nest 3rd: J Neilson 88 cm (36 Balls)
NTP 7th: C Van Woerkom 237 cm 9th: A Bosanquet 126 cm 15th: J McIntosh 190 cm
Supershot 13th: K Bradley 196 cm
Champagne Nine
Texas Stableford
Winners: G Thompson, B Tunbridge & M McNeary 48 Runners Up: C Prytherch, C Smee & H Wainwright 45
Wednesday 27th September 2023
Medley Stableford inc 4BBB Stableford
AMCR 67 AWCR 72
Stableford Results
Winner: J Pringle 41 pts 2nd: A Thrower 40 pts(c/b) 3rd: K Mann 40 pts 4th: P Henderson 39 pts (c/b) 5th: J Neilson 39 pts
NTP 3rd: D White 335 cm 7th: K Mann 162 cm 9th: M Hoy 14 cm
D&P 8th: J Neilson 106 cm
Supershot 13th: K Holt 24 cm
Balls to: 36 pts
4BBB Results
Winners: J Anthony & C Cuthbertson 46 pts (c/b) 2nd: R Chilby & J Neilson 46 pts (c/b)
Balls to: 45 pts
Tuesday 26th September 2023
Women’s Stableford
AWCR 72
Div 1 Winner: S Walsh 38 pts Runner Up: P Middlebrook 33 pts
Div 2 Winner: L Kirwan 40 pts Runner Up: K Oborn 37 pts
Div 3 Winner: H Wainwright 35 pts (c/b) Runner Up: L Stassen 35 pts
Div 1 NTP 9th: G Rutledge
Div 2 D&P 11th: J Casey
Div 3 D&P 3rd: K Michie
Supershot 13th: S Karschies
Balls to: 33 pts
Monday 25th September 2023
Veterans Stableford
AMCR 67 AWCR 72
Div 1 Winner: W Joannou 38 pts 2nd: R Sheehan 35 pts (c/b) 3rd: L Skaratts 35 pts (c/b) 4th: P Francis 35 pts (c/b)
Div 2 Winner: T Bartle 36 pts 2nd: R Mclean 34 pts (c/b) 3rd: G Brickell 34 pts (c/b) 4th: R Gregson 34 pts (c/b
NTP 3rd: D Watts (The Grange) 41 cm 7th: R McLean 180cm 9th: I McLean (The Links) 95 cm
D&P 8th: No Winner
Women’s D&P 11th: R Gregson 35 cm
Supershot 13th: R Anderson 142 cm
Balls to: 34 pts
Saturday 23rd September 2023
4BBB Stableford Medley
AMCR 67 AWCR 72
Winners: E French & S French (Antill Park GC) 45 pts 2nd: G Brickell & G Quigg 44 pts (c/b) 3rd: R Poidevin & I Lewis 44 pts (c/b) 4th: R Pearson & P Lewis 44 pts (c/b)
Eagles Nest 3rd: No Winner
NTP 7th: R McLean 236 cm 9th: B Jenkins 49 cm
D&P 8th: B Rimmer 10 cm
Women’s D&P 11th: E Armstrong 55 cm
Supershot 13th: J Henry 90 cm
Balls to: 42 pts
Champagne Nine
123 Countdown
Winners: P Watson, L Kirwan & J Kirwan 38 Runners Up: P middlebrook, S Karschies & S Paul 37 3rd: M Smee, B Tunbridge & M McNeary 35
Wednesday 20th September 2023
Medley Stableford
AMCR 67 AWCR 72
Winner: K Holt 42 pts 2nd: A alhovirta 37 pts 3rd: M Bezzant 36 pts (c/b) 4th: A Wight 36 pts (c/b)
NTP 3rd: R Poidevin 345 cm 7th: L Kent 550 cm 9th: C Leckey 338 cm
D&P 8th: B Byers 241 cm
Supershot 13th: A Jones 550 cm
Balls to: 35 pts
Tuesday 19th September 2023
Women’s Stableford
AWCR 72
Winner: R Gregson 38 pts
Balls to: 31 pts
Monday 18th September 2023
Veterans Stableford
AMCR 67 AWCR 72
Winner: J Cashmore 39 pts (c/b) 2nd: H Osman 39 pts 3rd: B Carr 38 pts 4th: P Allen 36 pts (c/b) 5th: P Travers 36 pts (c/b)
NTP 3rd: A Parr 270 cm 7th: N Cox 175 cm 9th: W Joannou 630 cm
D&P 8th: S Gemmill 225 cm
Women’s D&P 11th: R Gregson 125 cm
Supershot 13th: H Osman 563 cm
Balls to: 32 pts
Sunday 17th September 2023
Mixed Foursomes Championships
2023 Champions: K Greaves & R Chilby 133
Nett Winners: L Kirwan & L Kent 102.75
Balls to: 105.75
Saturday 16th September 2023
Medley Stableford in Grades
AMCR 67 AWCR 72
A Grade Winner: N Laman 37 pts 2nd: L Hayward 36 pts
B Grade Winner: H Kaer 42 pts 2nd: C Rodgers 37 pts
C Grade Winner: G Hemus 38 pts 2nd: A Leckey 37 pts
Eagles Nest 3rd: No Winner
Eagle 16th: K Bradley
NTP 7th: G Quigg 48 cm 9th: R Poidevin 86 cm
D&P 8th: N Laman 105 cm
Women’s D&P 11th: L Waine 81 cm
Supershot 13th: K O’Rourke 73 cm
Balls to: 34 pts
Champagne Nine
Stroke
Winner: M Smee 29 nett 2nd: N Pratt 36 nett (c/b) 3rd: J Grey 36nett 4th: N Coffee 37 nett
Div 1 D&P: M Smee
Div 2 D&P: C Smee
Wednesday 13th September 2023
Medley Stableford inc Just Bathrooms Mystery Nine
AMCR 67 AWCR 72
Winner: K Bradley 44 pts 2nd: P Agrums 41 pts 3rd: J Willoughby 40 pts 4th: A Wight 38 pts (c/b)
NTP 3rd: K Bradley 1016 cm 7th: D Ransom 106 cm 9th: M Bezzant 180 cm
D&P 8th: K Bradley 182 cm
Just Bathrooms Mystery Nine (1,3,5,7,9,11,13,15,17) L Polestico 23 pts
Eagle 6th: C Goodwin
Supershot 13th: C Foster 158 cm
Balls to: 35 pts
Tuesday 12th September 2023
Women’s Foursomes Championships
AWCR 73
Gross Winners: L McGlinchey & E Armstrong 143 Gross Runners Up: J Anderson & J O’Brien 149
Nett Winners: R Sheath & L Stassen 101.25 Nett Runners Up: C Legge & H Wainwright 105.75
Ball Winners: T Watson, K Greaves, C Smee, M Smith, R Gregson & B Costello
Monday 11th September 2023
Veterans Stableford
AMCR 67 AWCR 72
Div 1 Winner: R Anderson 40 pts 2nd: R Hodkinson 39 pts (c/b) 3rd: P Gosling 39 pts 4th: C Leckey 38 pts
Div 2 Winner: A Carroll 42 pts 2nd: A Francey 38 pts 3rd: G Reid 37 pts 4th: R McLean 36 pts
NTP 3rd: P Gosling 52 cm 7th: R Anderson 213 cm 9th: A Jones 43 cm
D&P 8th: C Leckey 190 cm
Women’s D&P 11th: W Lambert (TGC) 570 cm
Supershot 13th: L Fredericks 286 cm
Balls to: 32 pts
Saturday 9th September 2023
Medley Stableford
AMCR 67 AWCR 72
Winner: P Lewis 40 pts (c/b) 2nd: B Reid 40 pts 3rd: D White 37 pts (c/b) 4th: D Perry 37 pts 5th: J Anthony 36 pts 6th: L Swann 35 pts (c/b) 7th: J Henry 35 pts
Eagles Nest 3rd: No Winner
NTP 7th: B Reid 16 cm 9th: C Foster 140 cm
D&P 8th: M Tedeschi 60 cm
Women’s D&P 11th: S Walsh 297 cm
Supershot 13th: G Rodgers 392 cm
Balls to: 32 pts
Champagne Nine
Las Vegas Ambrose
Winners: P Middlebrook, P Wallace, G Rogeria & B Costello 29.2 Runner’s Up: Wollongong Team 32.5
Thursday 7th September 2023
Women Veterans Stableford
AWCR 73
Winner: T Watson 40pts 2nd: R Sheath 39 (c/b) 3rd: M Smith 39
Balls to: 28
Super Shot 13th: P Middlebrook
Wednesday 6th September 2023
Drummond Golf Stableford
AMCR 67 AWCR 72
Drummond Golf Voucher Winner: M Smee 41 pts 2nd: A Jones 40 pts 3rd: P Henderson 38 pts 4th: T Panecasio (KGC) 36 pts (c/b) 5th: C Leckey 36 pts (c/b)
NTP 3rd: C Leckey 181 cm 7th: P Hughes 224 cm 9th: J Anthony 134 cm
D&P 8th: M Tedeschi 362 cm
Supershot 13th: T Panecasio 189 cm
Balls to: 34 pts
Tuesday 5th September 2023
Women’s Monthly Medal
AWCR 73
Div 1 Medal Winner: P Middlebrook 74 nett Gross Winner: P Middlebrook 97 Putting Winner: K Brennan 33 putts
Div 2 Medal Winner: R Gregson 73 nett Gross Winner: R Gregson 104 Putting Winner: R McKinley 30 putts
Div 3 Medal Winner: C Legge 76 nett Gross Winner: B Costello 117 Putting Winner: R Sheath 32 putts
Stroke Results
Div 1 Winner: R Gregson 73 nett Runner Up: P Middlebrook 74 nett
Div 2 Winner: C Legge 76 nett Runner Up: B Costello 77 nett
Supershot 13th: G Rutledge 113 cm
Women’s Stableford
Winner: J Branch (MVGC) 35 pts Runner Up: G Lloyd (MVGC) 28 pts
Balls to: 24 pts
Monday 4th September 2023
Veterans Stableford
AMCR 67 AWCR 72
Winner: A Morris 36 pts 2nd: M Garratt 34 pts (c/b) 3rd: J Pringle 34 pts (c/b) 4th: G Brickell 34 pts 5th: I McLean (Links SC) 33 pts (c/b)
NTP 3rd: I Lewis 690 cm 7th: R Poidevin 133 cm 9th: R Hewson 265 cm
D&P 8th: B Carr 530 cm
Women’s D&P 11th: T Watson 483 cm
Supershot 13th: G Eagleton 92 cm
Balls to: 31 pts
Saturday 2nd September 2023
Men’s Monthly Medal
AMCR 69 AWCR 73
A Grade Winner: D Garcia 67 nett 2nd: S Rippon 68 nett (c/b)
B Grade Winner: A Ransom 63 nett 2nd: P Henderson 67 nett
C Grade Winner: L Fogarty 63 nett 2nd: V Byrnes 66 nett (c/b)
Best Gross: D Garcia 75 (c/b)
Eagles Nest 3rd: No Winner
NTP 7th: P Rodgers 85 cm 9th: A Jones 235 cm
D&P 8th: J Henry 304 cm
Putting Winner: L Fogarty 23 putts
Supershot 13th: C Kiayias 41 cm
Balls to: 70 nett
Women’s Stroke
Winner: E Amnstrong 73 nett
Women’s D&P 11th: E Armstrong 45 cm
Medley Stableford
Winner: K Hales 34 pts 2nd: P Garland 33 pts
Balls to: 30 pts
Champagne Nine
American Foursomes
Winners: C Tinslay & P Middlebrook 34.7 Runner Up: T Watson & P Wallace 35.4 3rd: J Casey & H Wainwright 37.5 4th: M Smee & N Pratt 38
D&P: C Tinslay & P Middlebrook 0 cm
Wednesday 30th August 2023
Medley Stableford
AMCR 67 AWCR 72
Winner: A Ransom 36 pts (c/b) 2nd: P Henderson 36 pts 3rd: J Neilson 35 pts (c/b) 4th: W Griffiths 35 pts (c/b) 5th: P Wallace 35 pts
NTP 3rd: W Griffiths 707 cm 7th: D Adams 103 cm 9th: P Francis 155 cm
D&P 8th: J Neilson 241 cm
Supershot 13th: D Adams 103 cm
Balls to: 32 pts
Tuesday 29th August 2023
Women’s 4BBB Stableford
AWCR 72
Winners: B Costello & G Thompson 50 pts Runner’s Up: G Rutledge & M Smith 44 pts
Hole in One 11th: P Middlebrook
Supershot 13th: C Smee 38 cm
Monday 28th August 2023
Veterans Stableford
AMCR 67 AWCR 72
Winner: T Watson 43 pts 2nd: G Goor 41 pts 3rd: L Skarratts 38 pts 4th: A Thrower 37 pts (c/b) 5th: P Hahn 37 pts
NTP 3rd: G McKay (Links Shell Cove) 462 cm 7th: B Grandi (Howlong GC) 430 cm 9th: L Kent 137 cm
D&P 8th: R Poidevin 310 cm
Women’s D&P 11th: R Gregson 201 cm
Supershot 13th: B Michie (Links Shell Cove) 55 cm
Balls to: 34 pts
Saturday 26th August 2023
Medley Stableford
AMCR 67 AWCR 72
Winner: R Poidevin 45 pts 2nd: R Chilby 39 pts (c/b) 3rd: N Laman 39 pts 4th: A Ball 38 pts (c/b) 5th: A Thrower 38 pts (c/b) 6th: G Rodgers 38 pts (c/b)
Eagles Nest 3rd: No Winner
NTP 7th: L Fredericks 97 cm 9th: N Laman 111 cm
D&P 8th: A Ball 273 cm
Women’s D&P 11th: K Lardner (PKGC) 210 cm
Supershot 13th: B Neilson 417 cm
Balls to: 33 pts
Champagne Nine
Foursomes
Winners: M Smee & C Smee 34.75 Runner’s Up: P Thompson & G Thompson 36.75 3rd: B Costello & S Karschies 37
Wednesday 23rd August 2023
Medley Stableford inc Just Bathrooms Mystery Nine
AMCR 67 AWCR 72
Winner: N Laman 37 pts (c/b) 2nd: D Perry 37 pts 3rd: A Thrower 36 pts 4th: A Morris 35 pts (c/b)
NTP 3rd: P Rodgers 613 cm 7th: A Thrower 352 cm 9th: N Laman 600 cm
D&P 8th: W Griffiths 252 cm
Just Bathrooms Mystery Nine (4,6,8,9,11,13,14,16,18) S Hill (Links Shell Cove) 21 pts
Supershot 13th: D Adams 128 cm
Balls to: 32 pts
Tuesday 22nd August 2023
Women’s Stableford
AWCR 72
Winner: J O’Brien 36 pts (c/b) Runner Up: L Waine 36 pts (c/b)
Div 2 NTP 11th: S Paul
Supershot 13th: J O’Brien 83cm
Ball to: 28 pts
Monday 21st August 2023
Veterans Stableford
AMCR 67 AWCR 72
Winner: T Reilly 36 pts (c/b) 2nd: T Bartle 36 pts (c/b) 3rd: A Thrower 36 pts 4th: W Preston 35 pts 5th: C Foster 34 pts (c/b)
NTP 3rd: P Travers 683 cm 7th: B Carr 80 cm 9th: W Preston 552 cm
D&P 8th: G Goor 232 cm
Women’s D&P 11th: R Gregson 60 cm
Supershot 13th: C Foster 85 cm
Balls to: 32 pts
Sunday 20th August 2023
Mixed 4BBB Stableford
Winners: Leanne Hayes (LSC) & Jeremy Cooper (LSC) 49 pts 2nd: April Van Woerkom & Colin Van Woerkom 47 pts
Balls to: 42 pts
Saturday 19th August 2023
Medley Stableford in Grades
AMCR 67 AWCR 72
A Grade Winner: T Zimmerman 40 pts 2nd: M Tedeschi 35 pts
B Grade Winner: C Van Woerkom 38 pts 2nd: B Wright 37 pts
C Grade Winner: V Byrnes 33 pts 2nd: K Hales 32 pts (c/b)
Eagles Nest 3rd: No Winner
NTP 7th: B Bennett 121 cm 9th: B Wright 172 cm
D&P 8th: L Fredericks 238 cm
Women’s D&P 11th: J Anderson 50 cm
Supershot 13th: P Paris 363 cm
Balls to: 32 pts
Champagne Nine
4BBB Stableford
Winners: H Wainwright & P Wallace 23 pts Runners Up: C Smee & M McNeary 21 pts 3rd: S Paul & G Bayo 20 pts
Div 1 D&P: D Crockford 47 cm
Div 2 D&P: S Paul 900 cm
Wednesday 16th August 2023
Medley Stableford
AMCR 67 AWCR 72
Winner: A Morris 38 pts 2nd: J Willoughby 37 pts 3rd: P Henderson 36 pts
NTP 3rd: W Arnott 1200 cm 7th: D Campbell 410 cm 9th: N Laman 94 cm
D&P 8th: N Laman 401 cm
Supershot 13th: A Morris 606 cm
Balls to: 31 pts
Tuesday 15th August 2023
Jamberoo Women’s Open
2 Person Ambrose
AWCR 72
Gross Winners: G Pottenger & B Tory 82 Gross Runner’s Up: J McGuffie & R Flood 83
Nett Wunners: M Cook & S Prytherch 66.75 Nett Runner’s Up: H Wainwright & P Middlebrook 68 3rd: K Greaves & T Watson 71.25
Div 1 Longest Drive 14th: K Greaves
Div 2 Longest Drive 14th: L Waine
Div 3 Longest Drive 14th: B Mitchell
Div 2 Straightest Drive 6th: M Cook
Div 3 Straightest Drive 6th: L Southwell
Sunday 13th August 2023
Final Round Men’s Club Championships
AMCR 69
Club Champion: Ben McEvoy
A Grade Champion: B McEvoy 285 Gross Runner Up: N Laman 311
B Grade Champion: R Chilby 348 Gross Runner Up: P Francis 360
C Grade Champion: S Young 369 Gross Runner Up: C Booth 372
A Grade Nett Winner: D Garcia 272 Nett Runner Up: B Rimmer 283
B Grade Nett Winner: B Raymond 272 Nett Runner Up: W Griffiths 279
C Grade Nett Winner: M Smee 269 Nett Runner Up: S Lacey 285
Final Round Nett Winner: M Smee 63 nett
Balls to: 69 nett
Saturday 12th August 2023
Round 3 Men’s Club Championships
AMCR 69 AWCR 73
A Grade Winner: B McEvoy 66 nett (c/b)
B Grade Winner: W Griffiths 65 nett
C Grade Winner: M Smee 69 nett (c/b)
Best Gross A Grade: B McEvoy 70 B Grade: W Griffiths 86 C Grade: C Booth 92
Full Gross Results after Rnd 3
Eagles Nest 3rd: No Winner
NTP 7th: D White 55 cm 9th: K O’Rourke 252 cm
D&P 8th: P Paris 82 cm
Women’s D&P 11th: J Anderson 212 cm
Supershot 13th: J Anderson 278 cm
Balls to: 69 nett
Stableford Salver
Salver Winner: P Paris 37 pts 2nd: C Struck 36 pts 3rd: D Perry 35 pts (c/b) 4th: A Thrower 35 pts 5th: J Neilson 34 pts (c/b)
Balls to: 30 pts
Champagne Nine
Hartball
Winners: V Day, V O’Brien, C Morgan & Janine 28.6 Runners Up: P Thompson, C Smee & S Pinfold 31.3 3rd: R Mitchell, S Prytherch & H Wainwright 31.4
Wednesday 9th August 2023
Medley Stableford
AMCR 67 AWCR 72
Winner: R Bremner 40 pts 2nd: B Fielding 39 pts 3rd: L Iredale 38 pts 4th: A Dinardo (Links Shell Cove) 36 pts
NTP 3rd: G Rodgers 375 cm 7th: C Goodwin 151 cm 9th: J Parrish (Links Shell Cove) 78 cm
D&P 8th: G Eagleton 33 cm
Supershot 13th: R Chilby 358 cm
Balls to: 34 pts
Tuesday 8th August 2023
Women’s Stableford
AWCR 72
Div 1 Winner: L Waine 36 pts Runner Up: L Kuskey 33 pts (c/b)
Div 2 Winner: C Smee 37 pts Runner Up: H Wainwright 35 pts
Div 1 NTP 9th: J Anderson
Div 2 D&P 11th: R Gregson
Div 3 D&P 3rd: C Smee
Supershot 13th: K Ison 8 cm
Balls to: 29 pts
Monday 7th August 2023
Veterans Stableford
AMCR 67 AWCR 72
A Grade Winner: B Neilson 38 pts 2nd: G Goor 36 pts 3rd: G Eagleton 35 pts
B Grade Winner: P Middlebrook 37 pts (c/b) 2nd: A Carroll 37 pts 3rd: T Watson 36 pts
NTP 3rd: A Thomas 302 cm 7th: R Sheehan 350 cm 9th: C Harris 440 cm
D&P 8th: No Winner
Women’s D&P 11th: T Watson 22 cm
Supershot 13th: T Watson 125 cm
Balls to: 31 pts
Sunday 6th August 2023
Round 2 Men’s Club Championships
AMCR 69
A Grade Winner: A Jones 65 nett
B Grade Winner: A Ransom 66 nett
C Grade Winner: S Young 66 nett
NTP 9th: P Henderson 156 cm
D&P 8th: J Anthony 112 cm
Supershot 13th: S Lacey 145 cm
Balls to: 69 nett
Full Gross Results after Round 2
Full Nett Results after Round 2
Saturday 5th August 2023
Men’s Monthly Medal – Round 1 Club Championships
AMCR 69 AWCR 73
A Grade Medal Winner: B McEvoy 65 nett 2nd: M Tedeschi 66 nett
B Grade Medal Winner: P Rodgers 63 nett 2nd: T Condon 64 nett
C Grade Medal Winner: L Fogarty 62 nett (c/b) 2nd: P Adams 62 nett
Best Gross A Grade: B Mc Evoy 69 B Grade: P Rodgers 83 C Grade: P Adams 85
Putting Winner: L Fogarty 25 putts
Eagles Nest 3rd: No Winner
NTP 7th: M Tedeschi 228 cm
D&P 8th: W Hudson 116 cm
Supershot 13th: J Anthony 112 cm
Balls to: 69 nett
Women’s Stroke
Winner: R Gregson 73 nett
Ladies D&P 11th: No Winner
Balls to: 75 nett
Medley Stableford
Winner: D Crockford 37 pts 2nd: S Oppert 34 pts (c/b)
NTP 9th: G Hayward 372 cm
Balls to: 34 pts
Champagne Nine
Stableford
Winner: P Thompson 17 pts 2nd: H Wainwright 16 pts (c/b) 3rd: S Karschies 16 pts 4th: N Coffee 14 pts
D&P Div 1: P Middlebrook 96 cm Div 2: L Southwell 30 cm
Thursday 3rd August 2023
Women Vets Open Day
3 person Ambrose
1st: Jenny Grey, Patricia Swan, Josephine Piper 66.833
2nd: Suzanne Toepfer, Denise Johnson, Christine Tyrell 67.5
3rd: Tracey Watson, Kelley Greaves, April Van Woerkom 68.5
4th: Carol Bailey, Tina Hamer, Kellie Jones 69.167
5th: Pam Middlebrook, Helen Wainwright, Wendy Carlisle 69.667
The longest drive:
Division 1 April Van Woerkom
Division 2 Jenny Grey
Division 3 Neen Coffee
Balls to: all other players.
Wednesday 2nd August 2023
Medley Stableford
AMCR 67 AWCR 72
Drummond Golf Voucher Winner: W Griffiths 37 pts (c/b) 2nd: D Adams 37 pts (c/b) 3rd: I Lewis 37 pts 4th: G Harman 36 pts
NTP 3rd: D Piccirillo 413 cm 7th: R Hewson 133 cm 9th: A Alhovirta 229 cm
D&P 8th: D Curran 178 cm
Supershot 13th: P Rodgers 302 cm
Balls to: 33 pts
Tuesday 1st August 2023
Women’s Monthly Medal
AWCR 73
Div 1 Medal Winner: M Farrant 72 nett Gross Winner: M Farrant & J O’Brien 97 Putting Winner: M Farrant 30 putts
Div 2 Medal Winner: M Smith 72 nett Gross Winner: M Smith & R Gregson 105 Putting Winner: G Rutledge 27 putts
Div 3 Medal Winner: G Thomson 71 nett Gross Winner: T Watson 116 Putting Winner: R Sheath & C Legge 33 putts
Stroke Results
Div 1 Winner: M Farrant 72 nett Runner Up: J O’Brien 73 nett (c/b)
Div 2 Winner: G Thompson 71 nett Runner Up: M Smith 72 nett
Women’s Stableford
Winner: N Coffee 33 pts
Supershot 13th: J Anderson 104 cm
Special Results
WGI Trophy Winners: G Thompson, M Smith & J O’Brien (to be confirmed)
Drummond Trophy: G Thompson
Monday 31st July 2023
Veterans 4BBB Stableford
AMCR 67 AWCR 72
Winners: G Goor & W Perry 47 pts 2nd: C Booth & G Reid 46 pts 3rd: P Gosling & C Foster 45 pts
NTP 3rd: J Clunes (links SC) 650 cm 7th: K Holt 69 cm 9th: G Holt (Temora GC) 71 cm
D&P 8th: G Goor 5 cm
Women’s D&P 11th: No Winner
Supershot 13th: A Thrower 357 cm
Balls to: 44 pts
Sunday 30th July 2023
Jamberoo Men’s & Junior Open
AMCR 69
Gross Winner: C Mitchell (Links SC) 64 $350.00 Gross Runner Up: T Holtz (Links SC) 67 (c/b) $250.00
Nett Winner: L Miners (JGC) 63 $250.00 Nett Runner Up: N Whiteman (Links SC) 66 (c/b) $150.00
A Grade Gross Winner: D Humphries (Grange GC) 67 $50.00 Nett Winner: M Perry (JGC) 66 (c/b) $50.00
B Grade Gross Winner: C Leckey (JGC) 81 $50.00 Nett Winner: R Epe (Grange GC) 67 $50.00
C Grade Gross Winner: L Kent (JGC) 88 $50.00 Nett Winner: C Bartkowiak (JGC) 67 $50.00
Eagles Nest 3rd in 60 cm: No Winner
A Grade NTP 7th: S Townsend 201 cm $20.00 Drummond Golf Voucher
B Grade NTP 7th: A Jones 310 cm $20.00 Drummond Golf Voucher
C Grade NTP 7th: C Bartkowiak 367 cm $20.00 Drummond Golf Voucher
NTP 9th: D Humphries 90 cm ($20.00 in JGC A/C)
Longest Drive 14th: T Holtz 310 meters $10.00 Drummond Golf Voucher
NTP 15th: L O’Brien 325 cm ($20.00 in JGC A/C)
Supershot 13th: L Miners 110 cm $100.00 EFT card
Saturday 29th July 2023
Medley Stableford inc 4BBB in Conjunction
AMCR 67 AWCR 72
Stableford Results
Winner: R Franciskovic 42 pts (c/b) 2nd: R Hodkinson 42 pts 3rd: R Hewson 39 pts 4th: G Hemus 38 pts
Eagles Nest 3rd: C Kiayias 110 cm
NTP 7th: R Poidevin 100 cm 9th: B Byers 254 cm
D&P 8th: B Jenkins 147 cm
Women’s D&P 11th: J Anderson 17 cm
Supershot 13th: R Hewson 26 cm
Balls to: 35 pts
4BBB Results
Winners: T Watson & P Paris 49 pts 2nd: J Byers & B Byers 49 pts (c/b)
Champagne Nine
Stroke
Winner: P Thompson 2nd: L Kirwan 3rd: S Phillips 4th: G Rutledge 5th: G Rodgeria 6th: R Mitchell
Div 1 D&P: D Thompson Div 2 D&P: S Phillips
Wednesday 26th July 2023
Medley Stroke
AMCR 67 AWCR 72
Winner: P Hahn 63 nett 2nd: A Jones 64 nett 3rd: C Goodwin 66 nett (c/b) 4th: M Garratt 66 nett 5th: G Reynolds 67 nett
NTP 3rd: A Morris 182 cm 7th: B Neilson 405 cm 9th: R Hewson 220 cm
D&P 8th: N Laman 92 cm
Supershot 13th: B Bennett 292 cm
Balls to: 70 nett
Tuesday 25th July 2023
Women’s Stableford
AWCR 72
Div 1 Winner: R McKinley 38 pts Runner Up: M Farrant 35 pts
Div 2 Winner: S Paul 44 pts Runner Up: S Karschies 38pts
Div 1 NTP 9th: G Rutledge
Div 2 D&P 11th: L Waine
Div 3 D&P 3rd: C Smee
Supershot 13th: J Anderson 56 cm
Balls to: 31 pts
Monday 24th July 2023
Veterans Stableford
AMCR 67 AWCR 72
A Grade Winner: W Arnott 39 pts 2nd: G Eagleton 37 pts (c/b) 3rd: G Goor 37 pts (c/b) 4th: K Holt 37 pts
B Grade Winner: L Fredericks 42 pts 2nd: G Brickell 39 pts (c/b) 3rd: R Hodkinson 39 pts 4th: S Gemmill 37 pts (c/b)
NTP 3rd: D Piccirillo 302 cm 7th: J Pringle 361 cm 9th: R Hewson 235 cm
D&P 8th: C Foster 19 cm
Women’s D&P 11th: P Middlebrook 900 cm
Supershot 13th: C Harris 72 cm
Balls to: 35 pts
Saturday 22nd July 2023
Medley Stableford in Grades
AMCR 67 AWCR 72
A Grade Winner: L Young (Links SC) 37 pts 2nd: L Hayward 34 pts 3rd: B McEvoy 33 pts (c/b)
B Grade Winner: L Skarratts 35 pts (c/b) 2nd: B Wright 35 pts 3rd: W Griffiths 34 pts (c/b)
C Grade Winner: L Fogarty 41 pts 2nd: R Franciskovic 35 pts 3rd: A Thrower 34 pts
Eagles Nest 3rd: No Winner
NTP 7th: J Childs 247 cm 9th: S Oppert 14 cm
D&P 8th: L Young (The Links SC) 127 cm
Women’s D&P 11th: R Gregson 148 cm
Supershot 13th: R McLean 21 cm
Balls to: 33 pts
Champagne Nine
Smartball “Odds & Evens”
Winners: P Middlebrook & F Watson 34 Runners Up: T Watson & D Thompson 35.875 3rd: B Costello & S Pinfold 37 4th: H Wainwright, M Smee & P Wallace
Wednesday 19th July 2023
Medley Stableford inc Just Bathrooms Mystery Nine
AMCR 67 AWCR 72
Winner: N Bampton 40 pts 2nd: B Neilson 38 pts 3rd: P Rodgers 37 pts 4th: J Neilson 36 pts (c/b) 5th: A Morris 36 pts (c/b)
Just Bathrooms Mystery Nine (1,3,7,8,9,14,15,16,17 ) Winner: N Bampton 21 pts (c/b)
NTP 3rd: J Anthony 125 cm 7th: R Hewson 92 cm 9th: K Mann 483 cm
D&P 8th: J Anthony 203 cm
Eagle 12th: D Adams
Supershot 13th: R Chilby 327 cm
Balls to: 35 pts
Tuesday 18th July 2023
Women’s 3 Person Ambrose
AWCR 72
Winners: P Middlebrook, H Wainwright & S Karschies 59 (c/b) Runner’s Up: N Coffee, M Farrant & B Costello 59
Balls to: S Walsh, J O’Brien & J Grey
Monday 17th July 2023
Veterans Stableford
AMCR 67 AWCR 72
A Grade Winner: P Francis 41 pts 2nd: R Chilby 40 pts 3rd: T Reilly 39 pts (c/b) 4th: B Neilson 39 pts
B Grade Winner: W Perry 40 pts 2nd: R Gregson 38 pts 3rd: C Smee 36 pts 4th: T Bartle 35 pts (c/b)
NTP 3rd: J Alcock (Mona Vale GC) 201 cm 7th: R Poidevin 225 cm 9th: K Holt 170 cm
D&P 8th: P Francis 197 cm
Women’s D&P 11th: No Winner
Eagle 12th: K Holt
Supershot 13th: K Holt 354 cm
Balls to: 33 pts
Sunday 16th July 2023
Jamberoo Mixed Open
Canadian Foursomes
Gross Winners: R Chilby & KGreaves 76 Gross Runner’s Up: E Armstrong & A Bosanquet 83
Nett Winner: P Middlebrook & P Young 67.5 nett Nett Runner’s Up: C Costello & B Costello 67.75 nett
Women’s NTP 9th: C Smee 313 cm
Men’s NTP 9th: M Fogarty 134 cm
Balls to: 74.875 nett
Saturday 15th July 2023
Medley Stableford
AMCR 67 AWCR 72
Winner: J Draper 41 pts 2nd: B Reid 39 pts (c/b) 3rd: W Griffiths 39 pts 4th: N Laman 38 pts (c/b) 5th: R Hodkinson 38 pts (c/b) 6th: D Ransom 38 pts
Eagles Nest 3rd: No Winner
NTP 7th: J Anthony 224 cm 9th: D Adams 70 cm
D&P 8th: M Tedeschi 48 cm
Eagle 12th: D Adams
Women’s D&P 11th: A Van Woerkom 23 cm
Supershot 13th: M Rodgers 322 cm
Balls to: 36 pts
Champagne Nine
Hartball
Winners: S Karschies, G Bayo & M Yabsley 27.8 Runner’s Up: R Jurd, L Kirwan, H Wainwright & R Kennedy 30.75
Wednesday 12th July 2023
Medley Stableford
AMCR 67 AWCR 72
Winner: P Francis 39 pts (c/b) 2nd: G Eagleton 39 pts 3rd: D Ransom 37 pts (c/b) 4th: N Bampton 37 pts (c/b) 5th: P Hahn 37 pts (c/b)
NTP 3rd: N Bampton 97 cm 7th: B Reid 296 cm 9th: W Perry 359 cm
D&P 8th: W Perry 455 cm
Supershot 13th: M Bezzant 358 cm
Balls to: 35 pts
Tuesday 11th July 2023
Women’s Monthly Medal
AWCR 73
Div 1 Medal Winner: M Farrant 67 nett Gross Winner: M Farrant 93 Putting Winner: M Farrant 28 putts
Div 2 Medal Winner: S Walsh 71 nett (c/b) Gross Winner: J Grey 101 Putting Winner: S Walsh & M Cook 31 putts
Div 3 Medal Winner: T Watson 69 nett Gross Winner: T Watson 114 Putting Winner: S Paul 27 putts
Stroke Results
Div 1 Winner: M Farrant 67 nett Runner Up: S Walsh 71 nett (c/b)
Div 2 Winner: T Watson 69 nett Runner Up: R McKinley 76 nett (c/b)
Women’s Stableford
Winner: L Kirwan 36 pts
Balls to: 30 pts
Supershot 13th: S Walsh 83 cm
Women’s Veterans Championships
Women’s Veterans Champion: M Farrant 193 Gross Runner Up: P Middlebrook 199 Gross
Nett Winner: T Watson 138 nett Runner Up: S Walsh 151 nett
Stroke Results after 2 Rounds
Winner: R Gregson 152 nett (c/b) Runner Up: K Oborn 152 nett 3rd: J Grey 156 nett
Balls to: 177 nett
Monday 10th July 2023
Veterans Stableford
AMCR 67 AWCR 72
Winner: G Reid 37 pts (c/b) 2nd: R Reeves 37 pts 3rd: T Bartle 35 pts (c/b) 4th: W Preston 35 pts
NTP 3rd: C Booth 274 cm 7th: M Farmilo 93 cm 9th: No Winner
D&P 8th: No Winner
Women’s D&P 11th: No Winner
Supershot 13th: P Wheatley 283 cm
Balls to: 33 pts
Saturday 8th July 2023
2 Person Aggregate Stableford inc Individual in Conjunction
AMCR 67 AWCR 72
2 person Aggregate Results
Winners: M Page & J Green (Shoalhaven Heads) 65 pts 2nd: R Poidevin & B Neilson 63 pts 3rd: M Rodgers & L Waine 62 pts (c/b)
Balls to: 62 pts
Individual Stableford Results
Winner: A Ball 35 pts 2nd: B Aboozaid 34 pts (c/b) 3rd: L Waine 34 pts (c/b)
Eagles Nest 3rd: No Winner
NTP 7th: A Jones 102 cm 9th: J Anderson 290 cm
D&P 8th: P Francis 126 cm
Women’s D&P 11th: J Anderson 110 cm
Supershot 13th: L Miners 127 cm
Balls to: 32 pts
Champagne Nine
2 Person Ambrose
Winners: L Kirwan & H Wainwright 33 Runner’s Up: P Middlebrook & P Wallace 35.125
Thursday 6th July 2023
AWCR 73
Women’s Veterans Championships after Round 1
Gross: P Middlebrook 98 Nett: T Watson 69 nett